Bezpieczeństwo pieszych na drodze - Aktualności - KRP VI – Białołęka, Praga Północ, Targówek

Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Data publikacji 08.01.2021

W trudnych warunkach pogodowych każdy użytkownik drogi powinien szczególnie uważać. Okres jesienno-zimowy to czas większej liczby wypadków z udziałem osób pieszych. Potrącenia zdarzają się w różnych miejscach i z różnych przyczyn. Do wypadków często dochodzi na przejściach dla pieszych. Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa kierowcom i pieszym i apelują o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jedną z przyczyn potrąceń pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Bardzo często są to zdarzenia, które charakteryzują się tragicznymi skutkami, a ich sprawcami są w głównej mierze kierujący samochodami osobowymi.

Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Jesienno-zimowa aura i niekorzystne warunki drogowe powinny też motywować do zwiększenia ostrożności przez pieszych. Jedną z najważniejszych zasad jest prawidłowe przechodzenie na drugą stronę jezdni. Najlepiej, gdyby zawsze odbywało się ono przez przejście z  sygnalizacją świetlną. Na innych drogach należy przechodzić w miejscach wyznaczonych i zawsze po upewnieniu się, że nie nadjeżdża pojazd. Nagłe wejście na jezdnię może nie dać szansy kierowcy na zatrzymanie się w odpowiednim czasie. Policjanci przypominają również o obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym i zachęcają do korzystania z tej formy zwiększenia swojej widoczności w każdym innym miejscu.