Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przerwij rodzinną tragedię

Data publikacji 18.11.2009

Bicie, kopanie, szarpanie, popychanie, wyzwiska – niestety tak wygląda życie codzienne w niektórych rodzinach. Ofiary dotknięte przemocą domową boją się zgłaszać przestępstwo. Stosowanie przemocy staje się więc tajemnicą ukrywaną w czterech ścianach. Przez lata znoszą agresję ze strachu przed sprawcą, wstydzą się przed sąsiadami, obawiają się utraty jedynego źródła utrzymania. A wystarczy jeden telefon na Policję, aby przerwać rodzinną tragedię.


W całej Polsce trwa druga edycja kampanii społecznej „Kocham. Nie biję”. Pomysłodawcą jej jest Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji, a współorganizatorami – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policja. Akcję wspierają osoby ze świata kultury i sportu. Spoty telewizyjne, radiowe, bilbordy i plakaty – to wszystko ma zwrócić uwagę na krzywdy wyrządzane w rodzinie, szczególnie tym najmłodszym. Wyrażany w ten sposób sprzeciw to głos w kształtowaniu innego podejścia, podejścia pełnego miłości wobec dzieci.
 
Przemoc w rodzinie jest jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Wpływa negatywnie na rozwój dzieci i powoduje zaburzenie więzi rodzinnych. Ofiary ze strachu przed sprawcą, czy ze wstydu przed sąsiadami boją się o tym mówić. Przez lata biernie znoszą agresję, znęcanie psychiczne czy fizyczne. A przecież wystarczy jeden telefon na Policję, aby przerwać trwającą od dłuższego czasu tragedię rodzinną.
 
Policjanci każdego dnia reagują na zgłoszone przypadki przemocy domowej. Rozmawiają z ofiarami, zatrzymują sprawców, kierują osoby potrzebujące do instytucji mogących wspierać dotkniętych przemocą domową. Współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i organizacjami pozarządowymi. Z ich doświadczeń wynika, że ofiarami są głównie kobiety i dzieci.
 
W I półroczu tego roku stołeczni policjanci przeprowadzili na terenie garnizonu 1681 interwencji domowych związanych z przemocą domową (w 2008 r. – 3637, a w 2007 r. – 3683 interwencji). Ofiarami padają głównie kobiety ( w I półroczu tego roku 1494 kobiety i 179 mężczyzn, w 2008 r. – 3382 kobiet i 302 mężczyzn, a w 2007 r. – 3362 kobiety i 285 mężczyzn).
 
Przez 6 miesięcy 2009 r. zatrzymano 798 sprawców przemocy domowej, w tym: 761 mężczyzn, 37 kobiet (w 2008 r. zatrzymano 1804 sprawców, w tym: 1738 mężczyzn i 66 kobiet, w 2007 r. – 1671 osób, w tym: 1616 mężczyzn, 55 kobiet). Dużą grupę wśród sprawców stanowią osoby pod wpływem alkoholu. Oni trafiają do izby wytrzeźwień, pozostali osadzani są w policyjnym w areszcie.
 
W I półroczu 2009 r. wszczęto 680 postępowań przygotowawczych dotyczących przemocy domowej, w których była prowadzona procedura „Niebieskich Kart” (w 2008 r. – 1435, a w 2007 r. – 1194). Procedura jest bardzo ważnym narzędziem w walce z przemocą w rodzinie. Dokumentuje zastaną sytuację, pokazuje skutki, stanowi ważny dowód w postępowaniu karnym. Jest też informacją dla ofiar przemocy, podaje katalog przestępstw najczęściej popełnianych wobec najbliższych, prawa ofiar i telefony do instytucji i organizacji niosących pomoc w takich sytuacjach.
 
 
 
ksp
 

 

Powrót na górę strony