Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lokalnie i interdyscyplinarnie z pomocą rodzinom zagrożonym przemocą w Dzielnicy Targówek - Sympozjum szkoleniowe

Wczoraj w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Warszawa Targówek odbyło się sympozjum dotyczące pomocy rodzinom zagrożonym przemocą. Podczas spotkania eksperci charakteryzowali również przestepstwa z nienawiści, tłumaczyli też, jak bezpiecznie poruszać się po cyberprzestrzeni. Dużo uwagi poświęcono oszustwom dokonywanym na seniorach. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki współpracy Urzędu Dzielnicy Warszawa Targówek, Policji, Prokuratury, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Ośrodka Pomocy Społecznej i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Sympozjum otworzył Burmistrz Dzielnicy Warszawa Targówek Sławomir Antonik, który podkreślił wagę sposobu reakcji przez służby i instytucje na zjawisko przemocy w rodzinie. Podkreślił, jak ważna jest współpraca tych podmiotów.

W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele Policji: Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VI mł. insp. Zenon Maćkowiak, Komendant Komisariatu Policji Warszawa Targówek mł. insp. Włodzimierz Kaczmarski, dzielnicowi, członkowie zespołu interdyscyplinarnego, którzy zajmują się problematyką działań pomocowych związanych z występowaniem przemocy w rodzinie, przedstawiciel prokuratury, pracownicy ośrodka pomocy społecznej i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w dzielnicy Targówek oraz pracownicy szkół.

Celem sympozjum było zwiększenie wrażliwości społecznej na zjawisko przemocy, ale również zwiększenie skuteczności działań instytucji, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy. Hasłem przewodnim tego przedsięwzięcia - Chcemy interdyscyplinarności oddziaływań w myśl zasady „razem możemy lepiej”.

Głównym tematem spotkania była pomoc rodzinom uwikłanym w przemoc domową. Przedstawicielka Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wyjaśniła, czym jest przemoc wobec osób najbliższych, jakie są jej formy, omówiła procedurę "Niebieskiej Karty". Zwróciła uwagę na problem przemocy wobec dzieci i omówiła procedurę odbierania dzieci opiekunom przez pracownika socjalnego.

Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji podinsp. Rafał Zatara omówił wybrane cyberzagrożenia, których ofiarami mogą padać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W swojej prezentacji wskazał na najistotniejsze aspekty dotyczące tej problematyki, sposoby działania sprawców oraz ich skutki. Opisał metody wyłudzania pieniędzy od użytkowników sieci. Podkreślił, jak ważna jest właściwa ochrona własnych danych i podał przykłady niewłaściwego zabezpieczania dostępu do kont internetowych. Opowiedział on zebranym, jak niewiele trzeba zrobić, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców i przedstawił 10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Charakterystyki przestępstw z nienawiści dokonał prokurator Maciej Młynarczyk z Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Pragi Północ. Omówił zjawisko patostreamingu i zaprezentował film pt. "Patotreści. Niebezpieczna codzienność naszych dzieci" przygotowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyjaśnił też, czym jest mowa z nienawiści.

O zagrożeniach, których ofiarami padają starsze osoby mówił Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Warszawa Targówek - podkom. Leszek Telak. Tłumaczył, że oszuści bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy o coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, okradają domowników. Podkom. Leszek Telak zwrócił również uwagę na bezpieczne korzystanie z bankomatów, apelował o zwiększenie nadzoru nad starszymi osobami i dziećmi w okresie letnim.

Na koniec był czas na dyskusję dotyczącą poszukiwania realnych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania przemocy oraz nowym zagrożeniom. Uczestnicy wspólnie wymieniali się doświadczeniami.

Spotkanie w ramach sympozjum przyczyniło się niewątpliwie do poszerzenia wiedzy uczestników i zacieśnienia współpracy między służbami oraz instytucjami w zakresie zapobiegania i zwalczania przemocy domowej.

po

Powrót na górę strony