Uważaj na fałszywych policjantów! - Aktualności - KRP VI – Białołęka, Praga Północ, Targówek

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na fałszywych policjantów!

Oszukują starsze, czasami samotnie mieszkające osoby. Przekonują, że są policjantami albo prokuratorami i prowadzą akcję rozbicia szajki oszustów. Bezwzględnie okradają z oszczędności całego życia. Żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności. Tak w skrócie można opisać oszustów wyłudzających pieniądze metodą na tzw. „policjanta” lub „prokuratora”. Policjanci z Pragi Północ apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. W każdej chwili bowiem może do nich zadzwonić oszust.

Przypomnijmy, że sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Podając się za policjanta np. z komendy przy ul. Wilczej lub prokuratora, zwracają się z pilną prośbą o przekazanie pieniędzy w związku z prowadzoną akcją rozbicia grupy przestępczej okradającej starsze osoby. Innym razem wmawiają seniorom, że ich bliski został zatrzymany i trzeba zapłacić, żeby odzyskał wolność. Powodów, jakie podają żądając nagłej wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Mają jednak jeden cel – wzbogacić się kosztem ludzkiej krzywdy.

Po wyrażeniu zgody na pożyczkę, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która odbiera pieniądze. Niekiedy oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

Działając w opisany sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dorośli często zapominają o zasadzie "ograniczonego zaufania" wobec obcych, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Dlatego prosimy o czujność młodych ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Ostrzeżcie babcie i dziadków, jak działają oszuści.

Policjanci zwracają się również o pomoc do wszystkich, którzy mają informacje mogące dopomóc w ustaleniu sprawców takich oszustw.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że zadzwonił do nas oszust PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

po