Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze! Uważaj na fałszywych policjantów!

Seniorze! Jeśli na Twój telefon stacjonarny zadzwoni osoba podająca się za policjanta z ul. Wilczej, funkcjonariusza CBŚP bądź prokuratora i powie Ci, że prowadzi akcję przeciwko przestępcom wyłudzającym pieniądze od starszych osób - UWAŻAJ!. Jeśli w trakcie rozmowy będzie namawiała Cię do współpracy, ponieważ Twoje oszczędności mogą być zagrożone - bądź pewien, że zadzwonił do Ciebie OSZUST! Tak w skrócie można opisać metody działania przestępców podających się za „policjanta” lub „prokuratora”. Apelujemy do najstarszych mieszkańców dzielnicy o zachowanie szczególnej ostrożności. Bowiem w każdej chwili to do nich może zadzwonić fałszywy policjant.

Przypomnijmy, że sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Przestępcy dzwonią na telefon stacjonarny wytypowanych osób. Podając się za policjanta np. z komendy przy ul. Wilczej lub prokuratora, zwracają się z pilną prośbą o przekazanie pieniędzy w związku z prowadzoną akcją rozbicia grupy przestępczej okradającej starsze osoby. Ostrzegają też, że pracownicy banku mogą współpracować z oszustami. Dysponując kopią ich dowodów osobistych, mogą ukraść ich pieniądze złożone na rachunku bankowym. Innym razem wmawiają seniorom, że ich bliski został zatrzymany i trzeba zapłacić "kaucję", żeby odzyskał wolność. Powodów, jakie podają żądając nagłej wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Mają jednak jeden cel – wzbogacić się kosztem ludzkiej krzywdy.

Po wyrażeniu przez seniora zgody na pożyczkę, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która odbierze pieniądze. Niekiedy oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Mogą też kazać pozostawić pieniądze w koszu na śmieci, bądź wyrzucić z okna mieszkania.

Działając w opisany sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dorośli często zapominają o zasadzie "ograniczonego zaufania" wobec obcych, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Dlatego prosimy o czujność młodych ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Ostrzeżcie starszych rodziców, babcie i dziadków, przed oszustami.

Policjanci zwracają się również o pomoc do wszystkich, którzy mają informacje mogące dopomóc w ustaleniu sprawców takich przestępstw.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że zadzwonił do nas oszust PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

po