Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawialiśmy z seniorami o oszustach i bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Wczoraj policjantka z północnopraskiej komendy wraz z Naczelnikiem Wydziału Prewencji KP Warszawa Targówek i przedstawicielem Wydziału Ruchu Drogowego KSP spotkali się z najstarszymi mieszkańcami Targówka. Asp. szt. Leszek Telak i podkom. Paulina Onyszko mówili seniorom o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, głównie tych związanych z oszustwami metodą „na krewnego, policjanta czy administratora”. Policjanci wyjaśnili także, dlaczego należy potwierdzać wiarygodność osób podających się za hydraulików, opiekunów społecznych, czy urzędników oferujących pomoc finansową. Asp. szt. Robert Niedbałko z warszawskiej drogówki przeprowadził niezwykle ciekawą pogadankę na temat bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym. Spotkanie odbyło się przy współpracy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Targówek. Na koniec policjanci wręczyli seniorom ulotki i opaski odblaskowe.

Wczoraj w Przedszkolu nr 154 na Targówku zorganizowano spotkanie z seniorami. Zaproszenie od najstarszych mieszkańców dzielnicy przyjął Naczelnik Wydziału Prewencji KP Warszawa Targówek asp. szt. Leszek Telak, podkom. Paulina Onyszko z północnopraskiej komendy oraz asp. szt. Robert Niedbałko z Wydziału Ruchu Drogowego KSP. Spotkanie odbyło się przy współpracy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Targówek.

Policjanci opowiedzieli zebranym o oszustach dokonujących przestępstw na osobach starszych, którzy działając za pomocą różnych metod, wykorzystują najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Mundurowi przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu poprawę ich bezpieczeństwa oraz wyjaśnili, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na krewnego, policjanta, administratora czy prokuratora”. Funkcjonariusze opisali sposoby działania przestępców i podali wiele przykładów z życia, na potwierdzenie własnych słów. O swoich doświadczeniach opowiedziała 70-letnia mieszkanka Targówka, która odebrała telefon od fałszywego policjanta. Kobieta zachowała czujność i nie dała się oszukać.

Funkcjonariusze wyznali, że niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów okradających starsze osoby, przekazują często oszczędności całego życia.

Asp. szt. Leszek Telak i podkom. Paulina Onyszko tłumaczyli, że oszuści bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy o coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Policjanci informowali, w jaki sposób uchronić mieszkanie przed włamaniem, jak zabezpieczyć swoje oszczędności oraz biżuterię przed kradzieżą oraz, jak nie paść ofiarą kieszonkowego złodzieja.

Asp. szt. Robert Niedbałko w bardzo ciekawej pogadance mówił seniorom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Przedstawił statystyki wypadków drogowych, zwracał uwagę na przestrzeganie przepisów i noszenie odblasków.

Seniorzy w skupieniu wysłuchali wszystkich policyjnych rad. Mamy nadzieję, że przekazane na spotkaniu informacje uchronią ich przed codziennymi zagrożeniami. Na koniec uczestnikom spotkania rozdano opaski odblaskowe i ulotki.

po