Nie zapominajmy o osobach bezdomnych - Aktualności - KRP VI – Białołęka, Praga Północ, Targówek

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zapominajmy o osobach bezdomnych

W związku z panującymi niskim temperaturami życie osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa zagrożone, a powodem może być nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Czasami wystarczy jeden telefon, pod numer 997 lub 112, aby uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni na los innych osób.

Zima to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Często szukają one schronienia w opuszczonych mieszkaniach, pustostanach, piwnicach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc tam alkohol. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Policjanci z Pragi Północ w trosce o bezpieczeństwo osób najbardziej potrzebujących, wspólnie z instytucjami i organizacjami pomocowymi, podobnie jak w latach ubiegłych podejmują intensywne działania prewencyjne. Funkcjonariusze kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne i inne, narażone na wychłodzenie.

Każdy z nas może przyłączyć się do tych działań. Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na napotkane osoby, które mogą stać się ofiarą niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze, koczujących na przystankach autobusowych, bądź też niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze.

Listę placówek pomocowych można sprawdzić dzwoniąc pod numer całodobowej bezpłatnej infolinii 987, działającej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

po