Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kieszonkowcy zatrzymani za kradzież portfela

Pod zarzutem kradzieży kieszonkowej do policyjnej izby zatrzymań trafiło trzech obywateli Gruzji. Złodziejskie trio zatrzymali stołeczni wywiadowcy po tym, jak mężczyźni ze skradzionym portfelem opuścili autobus miejski. Policjanci ustalili pokrzywdzoną i zwrócili jej utracone mienie. Obywatele Gruzji zostali już przesłuchani. Zgodnie z kodeksem karnym kradzież to przestępstwo, za które grozić może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Stołeczni wywiadowcy specjalizujący się w zwalczaniu kradzieży kieszonkowych objęli obserwacją pasażerów jednego z miejskich autobusów. Ich uwagę przykuło zachowanie trzech mężczyzn, którzy tłoczyli się wokół młodej kobiety i obserwowali jej torebkę. Wywiadowcy uważnie obserwowali mężczyzn.

Widząc moment przestępstwa ich reakcja była błyskawiczna. Gdy podejrzewani o kradzież chwilę potem wysiedli z autobusu, wywiadowcy ruszyli za nimi. Mężczyźni zostali zatrzymani w momencie przeglądania zawartości skradzionego portfela. Policjanci ustalili pokrzywdzoną. 26-latka odzyskała portfel z zawartością pieniędzy, dokumentów i kart płatniczych.

Obywatele Gruzji w wieku 36, 41 i 45-lat pod zarzutem kradzieży kieszonkowej trafili do policyjnego aresztu.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu na Pradze Północ. Dochodzeniowiec przesłuchał zatrzymanych, a następnie przedstawił im zarzuty. Zgodnie z kodeksem karnym kradzież to przestępstwo, za które grozić może kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo policjanci z Referatu ds. Wykroczeń i Postępowań Administracyjnych skierują przeciwko mężczyznom wniosek do Sądu o ukaranie.

 

Policjanci ostrzegają! Zatłoczone miejsca to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Wówczas bardzo trudno jest wyczuć, moment opróżniania kieszeni. Nie dajmy się okraść złodziejowi.

Kilka porad, by ustrzec się przed kieszonkowcem:

* powinniśmy mieć cały czas w zasięgu wzroku bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu, tramwaju, czy pociągu,
* należy dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
* pieniądze trzymajmy przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
* nie należy demonstrować zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby,
* powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby znajdujące się obok nas,
* w tramwajach, autobusach lub pociągach powinniśmy wybierać zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego - unikajmy pustych przedziałów w pociągu,
* nie nawiązujmy przygodnych znajomości,
* nie zasypiajmy podróżując publicznymi środkami komunikacji,
* podczas zakupów - nie należy odstawiać od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść,
* klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

po

Powrót na górę strony