Seniorze, apelujemy do Ciebie! - Aktualności - KRP VI – Białołęka, Praga Północ, Targówek

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze, apelujemy do Ciebie!

APEL

KOMENDY REJONOWEJ POLICJI WARSZAWA VI

OSTRZEGAJĄCY PRZED OSZUSTAMI

 

 

Szanowni Państwo!

 

            Do Policji zgłaszają się osoby oszukane metodą na tzw. „wnuczka” lub
„ policjanta – funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji”.

 

            Oszuści dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

            Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą
i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.    

 

            Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa.

 

            Aby nie stać się ofiarą oszustwa, kolejny raz apelujemy do Państwa o ostrożność
i rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, które mogą podawać się za Waszych krewnych lub znajomych oraz policjantów.

 

            PAMIETAJMY, ŻE FUNCJONARIUSZE NIGDY NIE PROSZĄ O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY OSZUSTOWI LUB PRZELANIE ICH NA KONTO W RAMACH POMOCY W DZIAŁANIACH POLICYJNYCH.

 

            Apelujemy także, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Sprawdźmy najpierw, czy dzwoniąca osoba  faktycznie jest członkiem naszej rodziny.

 

            W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

 

SENIORZE PAMIĘTAJ:

 

  • W przypadku odebrania telefonu od osoby podającej się za krewnego, znajomego lub policjanta, którzy sugerują przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy, zachowaj zdrowy rozsądek. To jest oszustwo!
  • O zaistnieniu takiego zdarzenia natychmiast powiadom kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę. Nie sugeruj się informacjami od oszusta o konieczności zachowania tajemnicy.
  • Zawsze rozłącz się z rozmówcą, a następnie zadzwoń na numer alarmowy Policji
    (997 lub 112) i powiadom o zdarzeniu.
  • Nie wypłacaj z kont bankowych dużych sum pieniędzy i nie przekazuj ich nieznanym osobom. W przypadku konieczności podjęcia oszczędności z rachunku bankowego poproś o pomoc osobę zaufaną.
  • PAMIĘTAJ – pieniądze w banku są bezpieczne. Informacje podawane przez oszustów o ich próbie kradzieży z konta bankowego, to KŁAMSTWO!

 

AH