Aktualności

Północnoprascy policjanci pomagają osobom narażonym na wychłodzenie

W związku z panującymi niskimi temperaturami północnoprascy policjanci każdego dnia kontrolują miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni narażeni na wychłodzenie. Swoją troską policjanci objęli także osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Informują także o adresach ośrodków pomocowych, noclegowniach oraz jadłodajniach. Ty też możesz pomóc! Zareaguj, jak widzisz osobę, której zdrowie i życie może być zagrożone. Wystarczy, że zadzwonisz na numer alarmowy.

Policjanci z północnopraskiej patrolówki codziennie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze zwracają uwagę na osoby przebywające na dworcach lub w ich pobliżu, parkach, działkach, klatkach schodowych, pustostanach bądź przystankach autobusowych. Wiedzą doskonale, jakie zagrożenie niesie ze sobą przebywanie na dworze podczas mroźnych dni i nocy. 

Podczas dwumiesięcznych działań funkcjonariusze dokonali ponad 200 kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Dwie z tych osób trafiły do szpitala, zaś 47 zostało umieszczonych w stołecznym ośrodku dla osób nietrzeźwych.

W środę, po godzinie 14.00 funkcjonariusze interweniowali wobec 62-letniego mężczyzny leżącego na chodniku. Ze względu na ryzyko wychłodzenia przybyły na miejsce zespół medyczny zdecydował o przewiezieniu mężczyzny do szpitala.

Wobec 30 i 29-latka, leżących na chodniku policjanci interweniowali po zgłoszeniu przechodniów. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyźni byli bezdomni. Ze względu na stan nietrzeźwości (2,9 oraz 3,8 promila alkoholu) zostali doprowadzeni do wytrzeźwienia.

W godzinach wieczornych na przystanku autobusowym przy ul. Targowej policjanci ujawnili nietrzeźwego mężczyznę. 74-latek został przekazany przez mundurowych załodze straży miejskiej, która opiekuńczo umieściła mężczyznę w izbie wytrzeźwień.

Podczas kontroli pustostanu dzielnicowi ujawnili 47-letniego bezdomnego mężczyznę. Był on wychłodzony i pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 4 promile. Podjęta przez policjantów interwencja prawdopodobnie uratowała życie 47-latkowi.

Tuż przed północą funkcjonariusze interweniowali w jednej z kamienic. Na klatce schodowej mundurowi ujawnili 50-latka. Mężczyzna miał widoczne problemy z poruszaniem się i komunikacją. W rozmowie z mundurowymi przyznał, że jest bezdomny. Ze względu na stan nietrzeźwości 50-latek trafił opiekuńczo do stołecznego ośrodka dla osób nietrzeźwych.

To tylko nieliczne przykłady interwencji podejmowanych przez północnopraskich policjantów wobec osób, które narażone są na wychłodzenie. Do zdarzeń takich dochodzi każdego dnia.

Policjanci przypominają ! Pod numer 112, 997 lub 986 zadzwonić może każdy, kto za miejsce przebywania osób bezdomnych. Wystarczy tylko jeden telefon, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

po

  • Policjancji kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych
  • Policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych
  • Policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych
  • Policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych
  • Policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych
  • Policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych
Powrót na górę strony