Aktualności

Za znęcanie się nad konkubiną grozi mu do 5 lat więzienia

Data publikacji 28.12.2015

45-letni "damski bokser" trafił do policyjnej celi. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów po kolejnej awanturze domowej. Tomasz M. znęcał się nad swoją konkubiną, którą traktował jak worek treningowy i groził jej pozbawieniem życia. W końcu kobieta nie wytrzymała gehenny i zgłosiła się o pomoc do praskich mundurowych. Mężczyźnie grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Było kilka minut po godzinie 23.00, kiedy o pomoc do funkcjonariuszy z komendy przy Jagiellońskiej zwróciła się pokrzywdzona. Policjanci natychmiast udali się na adres, pod którym doszło do awantury domowej. Zgłaszająca opowiedziała policjantom o tym, jak jej partner znęca się nad nią od dłuższego czasu. Mężczyzna wszczynał awantury, wyzywał ją, bił pięściami po głowie, popychał i straszył śmiercią.

Policjanci zastali w mieszkaniu „damskiego boksera” i po wysłuchaniu pokrzywdzonej zatrzymali mężczyznę a następnie przewieźli go do komendy na Pradze Północ. Po przyjęciu zawiadomienia od zgłaszającej o popełnieniu przestępstwa i zgromadzeniu materiału dowodowego, śledczy przedstawili 45-latkowi zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad konkubiną oraz kierowania wobec niej gróźb karalnych. Za to przestępstwo może grozić mu nawet do 5 lat więzienia.

Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem patologicznym, które powoduje destrukcję rodziny i ma negatywny wpływ na rozwój dzieci wychowywanych w takiej rodzinie. Ze zjawiskiem tym można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na status materialny. Stosowaniu przemocy wobec najbliższych często towarzyszą inne patologie, takie jak alkoholizm.

Przemoc wywiera wpływ nie tylko na osoby, których bezpośrednio dotyczy. Szkodliwe skutki obserwowania przemocy odczuwają dzieci, nawet jeśli przemoc nie jest skierowana wprost w ich kierunku. Dzieci i młodzież przejmują negatywne wzorce od własnej rodziny. Przemoc uczy je agresywnego zachowania i pokazuje jak niewłaściwie rozwiązuje się konflikty.

W efekcie długotrwałego stosowania przemocy często następuje izolacja rodziny od społeczności, od krewnych. Osoby doświadczające wielokrotnie przemocy nie informują nikogo o tym fakcie - ze strachu przed sprawcą, ze wstydu przez znajomymi, z obawy przed utratą źródła utrzymania czy w poczuciu błędnie pojmowanego dobra dzieci.
Policja apeluje:
Nie toleruj!
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj!
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Pamiętaj!

Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

po

Powrót na górę strony