Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skimming bankomatowy – czym jest i jak się przed nim chronić?

Data publikacji 14.05.2015

Słowo "Skimming" pochodzi z języka angielskiego. Jest to przestępstwo polegające na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty. Taka zduplikowana karta działa tak samo jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela.

Groźną odmianą "skimmingu" jest "skimming bankomatowy". Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu.

Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat (jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny - podwieszana jest w górnej części urządzenia). Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN.

Po upływie kilku lub kilkunastu godzin sprawcy demontują urządzenia z bankomatu a pozyskane ze skimmera i kamery dane przenoszą w formie elektronicznej do komputera i wysyłają w dowolne miejsce w kraju lub na świecie. Zdobyte w ten sposób dane mogą być wgrane na karty z paskami magnetycznymi i używane jako klony oryginalnych kart.

Jak nie paść ofiarą skimmingu? Wystarczy zastosować się do kilku ważnych wskazówek.

Po pierwsze nie możemy podejść do bankomatu z całkowitym zaufaniem. Urządzenie to umieszczone jest bowiem w miejscu ogólnodostępnym, może być więc wykorzystane przez przestępców.

Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy sprawdzić, czy:

- czytnik kart nie wygląda podejrzanie;

- klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy;

- do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia - odstające elementy,

- dokonując wypłaty z bankomatu nikt Cię nie obserwuje.

Dla pewności należy zachować potwierdzenia transakcji i weryfikować je z wyciągami wygenerowanymi przez bank. W momencie gdy stwierdzi się niezgodność z saldem widniejącym na rachunku, należy zablokować kartę.

Osoba korzystająca z bankomatu, która zauważy nieprawidłowości w jego budowie oraz działaniu, powinna powiadomić Policję. Funkcjonariusze zajmujący się zapobieganiem tego typu przestępstw sprawdzą, czy korzystanie ze wskazanego urządzenia jest bezpieczne.

po

Powrót na górę strony