Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kieszonkowiec pod dozorem Policji

Data publikacji 13.05.2009

Zatrzymany przez północnopraskich kryminalnych kieszonkowiec z Ząbek znalazł się pod dozorem Policji. 52 – letni Waldemar B. na początku maja ukradł podróżującej tramwajem kobiecie telefon komórkowy. Dzięki temu, że pokrzywdzona dobrze opisała wygląd sprawcy, policjanci błyskawicznie wpadli na jego trop.

 
Na początku maja jadąca tramwajem kobieta padła ofiarą kradzieży. Złodziej skradł jej z torebki telefon komórkowy za 850 złotych. Opisane w komendzie przy Cyryla i Metodego przez pokrzywdzoną okoliczności zdarzenia świadczyły, że sprawca mógł wywodzić się ze środowiska kieszonkowców. Kryminalni idąc tym tropem, poprosili kobietę o podanie możliwie jak najdokładniejszego rysopisu złodzieja. Potem przeglądając swoje kartoteki, wytypowali sprawcę, ustalili jego adres zamieszkania i pojechali go zatrzymać.
 
Pochodzący z Ząbek 52 – letni Waldemar B. usłyszał zarzut kradzieży i przyznał się do jej popełnienia. Mężczyzna wielokrotnie w przeszłości dokonywał kradzieży kieszonkowych, włamań a nawet rozbojów. Nigdy nie pracował. Teraz może spędzić za kratkami nawet pięć lat. Na razie został poddany dozorowi Policji.
 
Policjanci przestrzegają !
 
Kieszonkowcy zwykle korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają wtedy pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankowych, dokumentów i innych cennych rzeczy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by nie paść ich ofiarą:
 
Jak działają kieszonkowcy ?
 
Metody działania kieszonkowców zwykle różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają zwykle w sklepach, grupy męskie łowią w autobusach, tramwajach, pociągach i na dworcach kolejowych.
 
Do najczęściej stosowanych metod kieszonkowców należą:
 
-   „sztuczny tłok” – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
-   „na kosę” – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki;
-    „zza parawanu” – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę;
-   „uwaga, złodzieje” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując – obserwującym go złodziejom – miejsce, gdzie go ukrył. 
 
Poszczególni członkowie grup mają zazwyczaj przydzielone zadania:
 
-  robotnik - dokonuje kradzieży;
-  tycer - typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
-  świeca - prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów;
-  konik - przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.  
 
O czym musisz pamiętać?
 
-  dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze;
-  podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy krótki moment;
-  portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki;
-  klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować.
-  zwracaj szczególną uwagę na osoby stojące tuż przy Tobie (np. w kolejce);
-  pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei;
-  nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
-  pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty;
-  obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu),
-  własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć też uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży.  
 
Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca, jak najszybciej powiadom Policję pod numer alarmowy 112. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zatrzymanie złodzieja i odzyskanie skradzionych pieniędzy czy dokumentów.
 
mb/ksp
 
Powrót na górę strony