Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa „na legendę”- jak nie stać się ofiarą

Data publikacji 15.05.2013

Północnoprascy policjanci ostrzegają przed złodziejami, podającymi się za tzw. „gazowników”, pielęgniarki, pracowników ZUS, administracji, członków rodziny, krewnych sąsiadów, przedstawicieli Unii Europejskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia i różnego rodzaju komitetów i stowarzyszeń. Historie, które przedstawiają to jedynie pretekst do działalności przestępczej.

Kilka dni temu dwóch mężczyzn weszło do mieszkania na Białołęce pod pretekstem sprawdzenia wentylacji. Przed wyjściem z mieszkania, podczas rozmowy z kobietą, jeden z mężczyzn wrócił się do pokoju po dokumenty, odwracając tym uwagę starszej pani i dokonał kradzieży pieniędzy i biżuterii. 87-letnia pokrzywdzona straciła oszczędności na łączną kwotę prawie 9 000 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Jak uczy doświadczenie nie zawsze ten kto deklaruje dobre chęci ma względem nas dobre intencje. Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych.

Policjanci przypominają, że zawsze należy weryfikować informacje, podawane przez tych, którzy chcą wejść do mieszkania. Należy sprawdzić prawdziwość podawanych informacji w spółdzielni, u administratora budynku lub instytucji na którą powołuje się dana osoba.

„Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeśli wykażemy czujność i ostrożność.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

eb/ms

Powrót na górę strony