Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zimowe konsekwencje niedbalstwa

Data publikacji 11.01.2010

Policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych. Obowiązki te spoczywają na właścicielach i administratorach budynków. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.

 
Przez ostanie dni intensywnie padał śnieg. Na dachach i chodnikach pojawiła się gruba pokrywa śnieżna. Policjanci przypominają o konieczności ich odśnieżania. Obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków. Zagadnienie to reguluje szereg przepisów, między innymi:
 
- Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art. 5.1 pkt 4: Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Kto nie wykonuje tych obowiązków podlega karze grzywny ( do 5000 złotych ).
 
- Ustawa prawo budowlane art. 61pkt. 2: Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

- Kodeks wykroczeń: Art. 101. Kto uchyla się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni, przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami i osiedlami, błota, kurzu, śniegu lub lodu, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
Art. 102. Kto uchyla się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
 
mb
 
Powrót na górę strony